Онлайн-тренінг «Підтримуючий і травмочутливий підходи в роботі в закладах освіти під час воєнного стану: психологічні аспекти»
З ініціативи комунальної установи «Центр професійного розвитку педагогічних працівників Білицької селищної ради» 11 грудня 2024 року було проведено онлайн-тренінг для педагогічних працівників закладів дошкільної освіти Білицької селищної ради та філій «Жуківська початкова школа» і «Кустолово-Кущівська початкова школа» Білицького ліцею №1 Білицької селищної ради на тему «Підтримуючий і травмочутливий підходи в роботі в закладах освіти під час воєнного стану: психологічні аспекти».
Програма тренінгу була структурованою та насиченою. З вітальним словом звернулася до учасниць онлайн-заходу директор КУ «Центр ПРПП Білицької селищної ради» Калюжна Віра Вікторівна, яка звернула увагу на актуальність теми тренінгу, що стосується ментального здоров’я, побажала плідної роботи, тим самим сприяла мотиваційному старту зустрічі. Ведуча тренінгу психолог КУ «Центр ПРПП Білицької селищної ради» Алексенко Тетяна Юріївна розпочала основну частину онлайн-зустрічі з прийняття загальногрупових правил взаємодії та цікавої вправи для активізації пізнавальних процесів і знайомства учасниць «Психологічна загадка». Варто наголосити, що завчасно на онлайн-захід були запрошені спікери-практики, а саме: практичний психолог Білицького ЗДО «Дзвіночок» Білицької селищної ради Скрипниченко Алла Володимирівна та вихователь Бережнівського ЗДО «Берізка» Білицької селищної ради Алферова Віта Миколаївна.
Практичний психолог Білицького ЗДО «Дзвіночок» Білицької селищної ради Скрипниченко Алла Володимирівна напередодні підготувала доповідь на тему «Створення травмочутливого середовища у закладах освіти під час війни». Фахівчиня наголосила, що заклад освіти – це одне з місць, де значною мірою розвивається і формується особистість. Під час виступу Алла Володимирівна акцентувала увагу присутніх на провідних особливостях впровадження травмоінформованого підходу та моделі закладу освіти, чутливої до психічного здоров’я, а також розповіла про принципи впровадження такої моделі. Конкретними кроками до впровадження моделі, чутливої до психічного здоров’я, у закладі освіти є: формування команди, аналіз потреб закладу освіти, напрацювання цілей та ідей (за запропонованим алгоритмом «Думаємо. Обговорюємо. Ділимось»), планування та реалізація, моніторинг результатів.
Робота на тренінгу продовжилась опрацюванням разом з ведучою Алексенко Тетяною Юріївноютеоретичних аспектів психологічної науки: про психічні процеси, стани і властивості, про стрес та його види, про зони стресу («червона», «жовта» і «зелена»). Психолог КУ «Центр ПРПП Білицької селищної ради» ознайомила присутніх зі шкалою стресу та протоколом надання першої психологічної допомоги «ЯАЛОМ» для людей, які знаходяться у «червоній» зоні стресу. Потім присутні мали змогу ознайомитися з особливостями психологічного стану осіб, які знаходяться у «жовтій» зоні стресу, та розглянути поняття «ПТСР», «комплексний ПТСР». Крім цього, Тетяна Юріївна запропонувала виконати конкретні вправи для стабілізації та відновлення відчуття контролю «День народження», «Дихання по квадрату», «Два лимони». Емоційно-психологічний стан людини, яка знаходиться у «зеленій» зоні стресу, зумовлений вирішенням таких задач нашої психіки: відновлення продуктивності, підвищення стресостійкості, накопичення необхідного досвіду. Саме тому учасницям було запропоновано виконати інтерактивну вправу «4 стихії» з використанням арттехнік. Вона викликала жвавий інтерес та обговорення у колі однодумців.
Учасниці тренінгу залюбки слухали виступ «Правила стійкості педагогів. Реалізація різних форм роботи в умовах воєнного стану» вихователя Бережнівського ЗДО «Берізка» Білицької селищної ради Алферової Віти Миколаївни. Вона запропонувала присутнім розглянути й обговорити 5 правил стійкості педагога: дбати про власну безпеку, реагувати на свої емоції та почуття, враховувати можливості мозку, який працює у стресі, створювати середовище спільних цінностей у закладі освіти та плекати майстерність піклування про себе. Зі сторінок практичної роботи Віта Миколаївнаподілилась вправами для стабілізації дітей під час повітряних тривог: «Паперові сніжки», «Малюємо по тілу», «Цуцик сушиться», «Повітряна кулька».
Завершився тренінг вправою для рефлексії «Усе в наших руках», яку провела психолог КУ «Центр ПРПП Білицької селищної ради» Алексенко Тетяна Юріївна. Під час групового узагальнення результатів зустрічі було виявлено, що онлайн-захід відрізнявся приємною психологічною атмосферою, актуальними теоретичними і практичними матеріалами для роботи під час воєнного стану у закладах освіти; учасниці відзначили, що психологія – дуже цікава наука, і ми дотичні з нею щодня. Тож були висловлені побажання для подальшої роботи: спрямовувати наступні зустрічі на ознайомлення з практичними вправами для роботи з дітьми і дорослими.
Дякуємо колегам за продуктивну співпрацю та готовність ділитися власним досвідом. До наступних зустрічей!